Mastodon

Tajemniczy system Kunowskiego

Dziś krótko. Od momentu przeczytania pierwszej wzmianki o systemie Kunowskiego, bez powodzenia szukałem go po Internecie. Po prostu bałem się wchodzić na strony niemieckie. Ale ile można siedzieć na stronach angielskich? Po kilku miesiącach odważyłem się i znalazłem:

[![]({filename}/wp-images/uploads/2010/12/wurzelschr8-kunovski-300x267.gif){width="320" height="285"}]({filename}/wp-images/uploads/2010/12/wurzelschr8-kunovski.gif)

Prezentowany tutaj system to Wurzelschrift, abecadło nauczane w Amtmann-Kreyenfeld-Schule w Bochum w latach 1936-1939 jako eksperyment. Uzyskano większą prędkość opanowania alfabetu i później pisania. Uważa się to za najprostszy kod zapisu po niemiecku. Piszę się oczywiście od lewej do prawej, znaki łączy w słowa. Nie ma wielkich i małych liter, znaki diakrytyczne nie są obowiązkowe, ale ułatwiają czytanie.
Oto przykład wprost ze strony Amtmann-Kreyenfeld-Schule:

[![](http://www.kreyenfeldschule.de/startseite/schulversuch/normalschrift.gif){width="232" height="320"}](http://www.kreyenfeldschule.de/startseite/schulversuch/normalschrift.gif)[![](http://www.kreyenfeldschule.de/startseite/schulversuch/wurzelschrift.gif){width="232" height="320"}](http://www.kreyenfeldschule.de/startseite/schulversuch/wurzelschrift.gif)

Ostatni niemiecki półkursywny system stenograficzny. Może ktoś spróbuje dostosować go do języka polskiego?

Autor: @flamenco108 kategoria: